30. oktober 2025

97 procent af kvinder i Danmark oplever gener i overgangsalderen

KVINDERS SUNDHED

Overgangsalderen er en væsentlig sundhedsmæssig udfordring for størstedelen af kvinder i Danmark, viser ny forskning fra Københavns Universitet. For første gang har forskere lavet en national spørgeskemaundersøgelse af kvinders sundhed og oplevede overgangsalder. Forskerne er overraskede over resultaterne, der understreger behovet for mere viden på området.

Illustration af kvinde, der holder en livmoder
”Det er en vanvittig andel af kvinder i Danmark, som er betydeligt påvirket i overgangsalderen – uden vi ved nok til at støtte dem,” siger forsker bag nyt studie. Illustration: William Brøns Petersen / Københavns Universitet

97 procent af kvinder i Danmark oplever symptomer i overgangsalderen. 83 procent oplever minimum ét symptom i moderat til meget alvorlig grad, og mere end hver fjerde kvinde (28 procent) oplever seks eller flere symptomer.

 

 

Det viser den største, nationale spørgeskemaundersøgelse i Danmark af kvinders overgangsalder, der er udført som et led i forskningsprojektet Kvinder i Sund Overgang (KISO) ved Københavns Universitet.

”Det er en vanvittig andel af kvinder i Danmark, som er betydeligt påvirket i overgangsalderen – uden vi ved nok til at støtte dem,” siger lektor Maria Hybholt fra Institut på Folkesundhedsvidenskab, der har stået bag undersøgelsen sammen med ph.d.-studerende Sigrid Normann Biener og lektor Terese Sara Høj Jørgensen.

”Det er nogle meget store og overraskende tal. Vores viden om overgangsalder har længe været utilstrækkelig, fordi emnet er gået under radaren i forskningen såvel som i sundhedsvæsenet. Det kan det ikke længere med disse tal,” siger Maria Hybholt.

Omfattende undersøgelse af kvinders sundhed

Hele 153.800 kvinder i Danmark i alderen 45 til 59 år har besvaret et omfattende spørgeskema om deres menstruationscyklus, symptomer i overgangsalderen, sundhedsrelaterede livsstil og andre faktorer.

 

 

Dermed er undersøgelsen den første af sin kaliber herhjemme og den eneste internationalt med den volumen, og svarene giver et solidt fundament for at forstå kvinders sundhed og symptomer i overgangsalderen.

”Overgangsalder er ikke en sygdom, men vores undersøgelse er i høj grad med til at understrege, at overgangsalderen er en væsentlig sundhedsmæssig udfordring for kvinder i Danmark, og det er vi nødt til at tage alvorligt,” siger Maria Hybholt.

Mere viden om overgangsalderens faser

Maria Hybholt vil gerne have, at kvinder i Danmark lærer overgangsalderens faser og symptomer at kende.

 

 

”Overgangsalderen starter i årene op til sidste menstruation, og den fase kaldes perimenopausen. Den bliver ofte overset i forbindelse med overgangsalder, da kvinder stadig menstruerer. Men denne fase er præget af væsentlige forandringer i kroppen og markante symptomer,” forklarer hun.

Selv om gennemsnitsalderen for den sidste menstruation er 52 år, viser undersøgelsen, at hele 41 procent af kvinderne angiver at være i perimenopausen i 45 års-alderen.

”Resultaterne understreger overgangsalderens forskellige faser, og at overgangsalderen ikke kun er noget, der sker i slutningen af 40’erne eller starten af 50’erne, men for flere begynder tidligere,” siger Maria Hybholt.

Tallene fra den nye undersøgelse viser også, at symptomerne bliver flere og mere intense i løbet af overgangsalderen, og at de topper cirka 1-2 år efter sidste menstruation.

KISO er forankret på Københavns Universitets Institut for Folkesundhedsvidenskab og Institut for Idræt og Ernæring.

Læs studiet ”Women in Healthy Transition (KISO) Survey: a cohort of 153,800 women aged 45–59 years living in Denmark”.

 

 

I sommeren 2024 modtog alle kvinder mellem 45 og 59 år bosat i Danmark – i alt 575.863 personer – spørgeskemaet (KISO Survey) fra Kvinder i Sund Overgang (KISO) i e-Boks. Af dem har 153.800 kvinder (27 %) delt deres oplevelser om overgangsalderen, hvilket giver en unik indsigt i danske kvinder i denne livsfase.

Undersøgelsen kortlægger blandt andet, hvor mange kvinder der befinder sig før, midt i eller efter overgangsalderen, samt hvilke symptomer de oplever, og hvordan det påvirker deres livskvalitet.

Spørgeskemaundersøgelsen er planlagt til at skulle gentages hvert tredje år i 15 år for at kunne skabe en unik indsigt i kvinders sundhed og overgangsalder i Danmark til inspiration internationalt.

KISO rummer derudover et langvarigt forskningsprojekt (KISO Kohorte), som følger 200 kvinder igennem deres overgangsalder både fysiologisk, socialt og personligt – det er et unikt studiedesign, som på sigt vil muliggøre tværvidenskabelige sammenhænge og forståelser af overgangsalderens kompleksitet.

KISO har også igangsat kvalitative studier, der går i dybden med, hvilke udfordringer og muligheder kvinder oplever i arbejdslivet og privatlivet i relation til overgangsalderen, hvordan betydelige symptomer påvirker kvindernes selvforståelse og handlekraft, og hvordan mødet med praktiserende læge påvirker kvindernes håndtering af deres overgangsalder.

KISO lancerer snart en vidensportal, hvor kvinder kan finde evidensbaseret information om overgangsalderen.

Læs mere om hele forskningsprojektet på nexs.ku.dk/kiso

 

 

Kontakt

Lektor Maria Hybholt
Institut på Folkesundhedsvidenskab
E-mail: maria.hybholt@sund.ku.dk
M: 61 39 71 97

Viceinstitutleder Lasse Gliemann
Institut for Idræt og Ernæring
E-mail: gliemann@nexs.ku.dk
M: 26 74 66 24

Emner