Forskningsområder

1 - 420 ud af 420Pr. side: 500
  1. Troels Aagaard

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  2. Marianne Achiam

    Lektor, viceinstitutleder

    Person: VIP

  3. Johannes Agerskov

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  4. Nadja Ahrentløv

    Ph.d. stipendiat

    • Cell- and Neurobiology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  5. Bodil Helene Allesen-Holm

    Akademisk medarbejder FU

    • Design and Consumer Behavior - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  6. Stephen Alstrup

    Professor

    • Algorithms and Complexity - Professor

    Person: VIP

  7. Danillo Alvarenga

    Postdoc

    • Terrestrial Ecology - Postdoc

    Person: VIP

  8. Anders Woetmann Andersen

    Professor

    • Skin Immunology Research Center - Professor

    Person: VIP

  9. Anja C. Andersen

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  10. Hanne Andersen

    Professor

    Person: VIP

  11. Mads Peter Sulbæk Andersen

    Adjungeret lektor

    Person: VIP

  12. Maj Munch Andersen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  13. Mogens Larsen Andersen

    Professor

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor

    Person: VIP

  14. Søren Stig Andersen

    Adjunkt, Ekstern lektor

    • Sektion for Forbrug, Bioetik og Regulering - Adjunkt
    • JUR Juridisk Kandidatuddannelse - Ekstern lektor

    Person: VIP

  15. Thorbjørn Joest Andersen

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  16. Christian Andreasen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  17. Manja Hoppe Andreasen

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  18. Penelope Fay Anthias

    Adjunkt

    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt

    Person: VIP

  19. Lise Arleth
    • X-ray and Neutron Science - Professor, Tidligere

    Person: VIP

  20. Nils Arneborg

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  21. Henriette Elisabeth Autzen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  22. Lina Avila Clasen

    Ph.d. stipendiat

    • Terrestrial Ecology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  23. Lasse Baaner

    Lektor

    • Sektion for Forbrug, Bioetik og Regulering - Lektor

    Person: VIP

  24. Tonci Balic Zunic

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  25. Jens Bangsbo

    Centerleder, professor

    • Integrativ Fysiologi - Centerleder, professor

    Person: VIP

  26. Krutika Bavishi

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  27. Claus Beier

    Institutleder

    Person: TAP

  28. Jesper Bendix

    Professor

    Person: VIP

  29. Pól Martin Bendix

    gruppeleder

    • Biokompleksitet - gruppeleder

    Person: VIP

  30. Rune Bolding Bennike
    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt, Tidligere

    Person: VIP

  31. Christian Berg

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  32. Rune W. Berg

    Lektor

    • Neuronal Signalling - Lektor

    Person: VIP

  33. Marta Bevilacqua

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  34. Torben Birch-Thomsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  35. Christian J. Bjerrum

    Professor MSO

    • Geologi - Professor MSO

    Person: VIP

  36. Emil Bjerrum-Bohr

    Lektor

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Lektor
    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  37. Pernille Bjørn

    Professor

    • Human-Centred Computing - Professor

    Person: VIP

  38. Hans Bonde

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  39. Koos Boomsma

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  40. Valeria Borsotti

    Ph.d.-studerende

    • Human-Centred Computing - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  41. Wender Bredie

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  42. Christian Brinch

    Ingen titel

    • Astrofysik og Planetforskning - Ingen titel

    Person: VIP

  43. Rasmus Bro

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  44. Ole Bjørn Brodnicke

    Ph.d. stipendiat

    • Marine Biological Section - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  45. Rikke Brandt Broegaard

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  46. Hans Henrik Bruun

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  47. Jesper Bruun

    Adjunkt

    Person: VIP

  48. Thilde Bech Bruun

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  49. Anne Gravsholt Busck

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  50. Mauricio Bustamante

    Adjunkt

    • Niels Bohr Internationale Akademi
    • Astrofysik og Planetforskning - Adjunkt

    Person: VIP

  51. Rita M. Buttenschøn

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  52. Lars Båstrup-Spohr

    Tenure track adjunkt

    • Freshwater Biology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  53. Susanne Gjedsted Bügel

    Professor

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor

    Person: VIP

  54. Isabel Calabuig

    Projektleder

    • Forskning og samlinger - Projektleder

    Person: TAP

  55. Damon James Carrad

    Adjunkt

    • Faststoffysik - Adjunkt

    Person: VIP

  56. Trine Agervig Carstensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  57. Josue Leonardo Castro Mejia

    Postdoc

    • Microbiology and Fermentation - Postdoc

    Person: VIP

  58. Dereck Edward Winston Chatterton

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  59. Andreas Aagaard Christensen

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  60. Kirsten Seestern Christoffersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  61. Clara Clipet-Jensen

    Ph.d. stipendiat

    • Afdeling for Epidemiologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  62. David B. Collinge

    Professor

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Professor

    Person: VIP

  63. Robert Dagil
    • VAR2CSA team

    Person

  64. Tais Wittchen Dahl

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  65. Torben Dam

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  66. Sune Darkner

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  67. Niels Daugbjerg

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  68. Stefano De Dominicis

    Tenure track adjunkt

    • Idræt, individ & samfund - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  69. Stine Klein Degerbøl

    Ekstern lektor

    • Undervisning - Ekstern lektor

    Person: VIP

  70. Peter Ditlevsen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  71. Jens Dolin

    Professor emeritus

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  72. David Alejandro Duchene Garzon

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  73. Boris Düdder

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  74. Lars Ellgaard

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  75. Claus Emmeche

    Lektor

    Person: VIP

  76. Søren Balling Engelsen

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  77. Peter Engesgaard

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  78. Kenny Erleben

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  79. Henry James Evans

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  80. Rasmus Fensholt

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  81. Catarina Fernandes

    Ph.d. stipendiat

    • Biomolecular Sciences - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  82. Valentina Soledad Espinoza Fernández

    Ph.d.-studerende

    • Geologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  83. Karsten Flensberg

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  84. Mogens Flensted-Jensen

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  85. Niels Fold

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  86. Sara Folvig

    Fuldmægtig

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Fuldmægtig

    Person: TAP

  87. Mads Friis Frand-Madsen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  88. Brian Lund Fredensborg

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  89. Jesper Allan Frederiksen

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  90. Kristine Freude

    Lektor

    • Sektion, Pathobiological Sciences - Lektor

    Person: VIP

  91. Thomas Friborg

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  92. Niels-Ulrik Frigaard

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  93. Ib Friis

    Professor emeritus

    • Forskning og samlinger - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  94. Mikkel Fruergaard

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  95. Jens Frydenvang

    Adjunkt

    • Centre for Star and Planet Formation - Adjunkt

    Person: VIP

  96. Michael Bom Frøst

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  97. Johan Peter Uldall Fynbo

    Professor

    • The Cosmic Dawn Center - Professor

    Person: VIP

  98. Jens Jørgen Gaardhøje

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  99. Melanie Ganz-Benjaminsen

    Adjunkt

    • Machine Learning - Adjunkt

    Person: VIP

  100. Jonas Geldmann

    Postdoc

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Postdoc

    Person: VIP

  101. Sandra Gentin

    Studielektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Studielektor

    Person: VIP

  102. Lasse Gliemann

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  103. Ourania Gouseti

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  104. Cornelis (Cok) Grimmelikhuijzen

    Professor

    • Cell- and Neurobiology - Professor

    Person: VIP

  105. Ole Hammerich

    Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  106. Steen Hammerum

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  107. Anders Johannes Hansen

    Institutleder, Professor

    • GLOBE Administration - Institutleder
    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP, TAP

  108. Høgni Kalsø Hansen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  109. John Renner Hansen

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  110. Jørgen Beck Hansen

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  111. Nikolaj Lervad Hansen

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  112. Per Juel Hansen

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  113. Peter Henrik Hansen

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  114. Peter Lundsgaard Hansen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  115. Åse Solvej Hansen

    Lektor emeritus

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  116. Stine Harloff-Helleberg

    Adjunkt

    • Drug Delivery and Biophysics of Biopharmaceuticals - Adjunkt

    Person: VIP

  117. Rasmus Hartmann-Petersen

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  118. Tue Hassenkam

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  119. Troels Haugbølle

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  120. Frank Hauser

    Lektor

    • Cell- and Neurobiology - Lektor

    Person: VIP

  121. Thure Pavlo Hauser

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  122. Linnea Worsøe Havmøller

    Ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  123. Changling He

    Seniorforsker

    • Geografi - Seniorforsker

    Person: TAP

  124. Per Hedegård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  125. Jacob Heilmann-Clausen

    Lektor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Lektor

    Person: VIP

  126. Ylva Hellsten

    Professor

    • Integrativ Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  127. Fritz Henglein

    Professor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Professor

    Person: VIP

  128. Arne Henningsen

    Lektor

    • Sektion for Produktion, Markeder og Politik - Lektor

    Person: VIP

  129. Christian Bugge Henriksen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  130. Carlos Henriquez Olguín

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  131. Mariusz Maria Hermansdorfer

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  132. Lena Hermesdorf

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  133. Daniel Hershcovich

    Tenure track adjunkt

    • Machine Learning - Tenure track adjunkt
    • Natural Language Processing - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  134. Lise Byskov Herslund

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  135. Christy Anna Hipsley

    Adjunkt

    • Ecology and Evolution - Adjunkt

    Person: VIP

  136. Jens Hjorth

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  137. Else Kay Hoffmann

    Emerita

    • Cellebiologi og Fysiologi - Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  138. Tenna Holgersen Bryde

    Videnskabelig assistent

    • Sakamoto Group - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  139. Paul Martin Holm

    Lektor emeritus

    • Geologi - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  140. Stéphanie Horion

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  141. Mikkel Toft Hornum

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  142. Anni Bygvrå Hougaard

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  143. Christine Schøtt Hvidberg

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  144. Erik Høg

    Lektor emeritus

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  145. Jim Høyer

    Specialkonsulent

    Person: TAP

  146. Victor Rodrigo Ibarra Chavez

    Postdoc

    • Microbiology - Postdoc

    Person: VIP

  147. Christian Igel

    Professor

    • Machine Learning - Professor

    Person: VIP

  148. Richard Ipsen

    Professor

    • Mejeri, kød og planteproduktteknologi - Professor

    Person: VIP

  149. Louise Isager Ahl

    Akademisk medarbejder FU

    • Forskning og samlinger - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  150. Thomas Elbenhardt Jensen

    Lektor

    • Molekylær fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  151. Martin Rudbeck Jepsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  152. Lene Jespersen

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  153. Åse Jespersen

    Ekstern lektor

    Person: VIP

  154. Christian Benjamin Joas

    Forstander, Lektor

    Person: VIP, TAP

  155. Marcel Skejovic Joehnke

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  156. Katja Salomon Johansen

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  157. Kristoffer Enøe Johansson

    Adjunkt

    • Biomolecular Sciences - Adjunkt

    Person: VIP

  158. Ib Johnsen

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  159. Anders Drud Jordan

    Chef for Design og digital produktion

    • Udstillinger og publikum - Chef for Design og digital produktion

    Person: TAP

  160. Søren Jøndrup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  161. Gertrud Jørgensen

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  162. Jes Kristian Jørgensen

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  163. Eigil Kaas

    Professor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Professor

    Person: VIP

  164. Heidi Svenningsen Kajita

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  165. Marie-Louise Kampmann

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  166. Anke Ninija Karabanov

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  167. Gopal Karemore

    Specialist i billedanalyse

    • Protein Imaging Platform - Specialist i billedanalyse

    Person: TAP

  168. Patrik Karlsson Nyed

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  169. Bekzod Khakimov

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  170. Bente Kiens

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  171. Kjartan Münster Kinch

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  172. Lars Pødenphant Kiær

    Ingen titel

    • SOBI - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  173. Kristian Kjellerup Kjeldsen

    Forsker, gæst

    • Section for Geogenetics - Forsker, gæst

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  174. Helle Astrid Kjær

    Adjunkt

    • Is-, Klima- og Geofysik - Adjunkt

    Person: VIP

  175. Kurt H. Kjær

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  176. Rasmus Kjøbsted

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  177. Rasmus Kjøller

    Lektor

    • Terrestrial Ecology - Lektor

    Person: VIP

  178. Frederik Ravn Klausen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  179. Susanne Knøchel

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  180. Christoph Korte

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  181. Gyula Mate Kovács

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  182. Lone Søderkvist Kristensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  183. Lukasz Krych

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  184. Michael Kuhl

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  185. Ferdinand Kuemmeth

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  186. Rene Lametsch

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  187. Erik Hviid Larsen

    Professor emeritus

    • Molecular Integrative Physiology - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  188. Ken Friis Larsen

    Lektor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Lektor

    Person: VIP

  189. Klaus Steenberg Larsen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  190. Sine Larsen

    Professor Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  191. Anders Lassen

    Ekstern lektor

    • Datalogisk Institut - Ekstern lektor

    Person: VIP

  192. Marie Lau Florin

    Web- og kommunikationsmedarbejder

    • Skovskolen - Web- og kommunikationsmedarbejder

    Person: TAP

  193. Bo Wegge Laursen

    Professor

    Person: VIP

  194. Marie Lautrup

    Ph.d.-studerende

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  195. Antoine Lecocq

    Postdoc

    • SOBI - Postdoc

    Person: VIP

  196. Kim Lefmann

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  197. Xueyuan Leng

    Postdoc

    • Duxin Group - Postdoc

    Person: VIP

  198. Mogens Levinsen

    Lektor emeritus

    • Biokompleksitet - Lektor emeritus

    Person: TAP

  199. Kai Li

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  200. Bent Erik Kramer Lindow

    Samlingsmedarbejder

    • Forskning og samlinger - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  201. Katrine Lindvig

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  202. Michael Lisby

    Professor

    • Functional genomics - Professor

    Person: VIP

  203. Carla Ximena Little

    Ph.d.-studerende

    • Afgrødevidenskab - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  204. Leila Lo Leggio

    Professor

    Person: VIP

  205. Jesper Lundbye-Jensen

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  206. Hugo Andrés López

    Adjunkt

    • Software, Data, People & Society - Adjunkt

    Person: VIP

  207. Anders Østergaard Madsen

    Lektor

    • Manufacturing and Materials - Lektor

    Person: VIP

  208. Corrie Madsen

    Ph.d. stipendiat

    • Skov, natur og biomasse - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  209. Jesper Johannes Madsen

    Forskningsassistent

    • Forskning og samlinger - Forskningsassistent

    Person: TAP

  210. Lene Møller Madsen

    Lektor

    Person: VIP

  211. Morten Bo Madsen

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  212. Maria Maistro

    Tenure Track Adjunkt

    • Machine Learning - Tenure Track Adjunkt

    Person: VIP

  213. Emil Makovicky

    Professor emeritus

    • Geologi - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  214. Charles M. Marcus

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  215. Bruna Marques dos Santos

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  216. Helle Mathiasen

    Professor

    Person: VIP

  217. Morten Meldgaard

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  218. Ole Mertz

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  219. Patience Mguni

    Postdoc

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Postdoc

    Person: VIP

  220. Anders Michelsen

    Professor

    • Terrestrial Ecology - Professor

    Person: VIP

  221. Katrine Mohr

    Specialkonsulent

    • GLOBE Administration - Specialkonsulent

    Person: TAP

  222. Hernan Eduardo Morales Villegas

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  223. Louise Hindborg Mortensen

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  224. Maria del Mar Moure Peña

    Ph.d. stipendiat

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  225. Ole G. Mouritsen

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  226. Lisa Munk

    Ingen titel

    • Afgrødevidenskab - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  227. Erik Mygind

    Ingen titel

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  228. Sarah Dorthea Møller

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  229. Carsten W. Müller

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  230. Jörg Helge Müller

    Lektor

    • Kvanteoptik - Lektor

    Person: VIP

  231. David Richard Nash

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  232. Børge Svane Nielsen

    Teknisk leder

    • Eksperimentel subatomar fysik - Teknisk leder

    Person: TAP

  233. Dennis Sandris Nielsen

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  234. Jens Bo Nielsen

    Professor

    • Motor Control - Professor

    Person: VIP

  235. Mads Nielsen

    Professor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Professor

    Person: VIP

  236. Olaf Nielsen

    Professor

    • Functional genomics - Professor

    Person: VIP

  237. Ole John Nielsen

    Professor

    Person: VIP

  238. Ruth Nielsen

    Lektor emerita

    • Forskning og samlinger - Lektor emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  239. Åke Nordlund

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  240. Nikolai Baastrup Nordsborg

    Institutleder

    • Institut for Idræt og Ernæring - Institutleder

    Person: TAP

  241. Lars Nybo

    Sektionsleder, professor

    • Integrativ Fysiologi - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  242. Jesper Nygård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  243. Niels Anne Jacob Obers

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  244. Lene Broeng Oddershede

    Professor

    • Biokompleksitet - Professor

    Person: VIP

  245. Anton Stahl Olafsson

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  246. Anna Karoline Junker Olesen

    Ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  247. Rasmus Skov Olesen

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  248. Annemarie Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  249. Karsten Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  250. Morten Tange Olsen

    Lektor

    • Section for Evolutionary Genomics - Lektor

    Person: VIP

  251. Søren Ingvor Olsen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  252. Laila Ottesen

    lektor, sektionsleder

    • Idræt, individ & samfund - lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  253. Jens Paaske

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  254. Rasmus Pagh

    Professor

    • Algorithms and Complexity - Professor

    Person: VIP

  255. Toke Emil Panduro

    Ingen titel

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  256. Thomas Pape

    Sektionsleder

    • Forskning og samlinger - Sektionsleder

    Person: VIP

  257. Karla Berenice Parga Martínez

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  258. Henrik Ærenlund Pedersen

    Lektor emeritus

    • Forskning og samlinger - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  259. Kim Steenstrup Pedersen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  260. Lotte Bang Pedersen

    Professor

    • Cellebiologi og Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  261. Ole Pedersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  262. Morten Pejrup

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  263. Aya Tora Foged Permin

    Ph.d. stipendiat

    • Terrestrial Ecology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  264. Staffan Persson

    Professor

    • Planteglycobiologi - Professor

    Person: VIP

  265. Martin Elias Pessah

    Professor MSO

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Professor MSO
    • Astrofysik og Planetforskning - Professor MSO

    Person: VIP

  266. Gitte Petersen

    Ekstern censor

    • Forskning og samlinger - Ekstern censor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  267. Iben Lykke Petersen

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  268. Lotte Ruegaard Petersen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  269. Mikael Agerlin Petersen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  270. Stefan Piasecki

    Emeritus

    • Section for Geobiology - Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  271. Kristina Pigsborg

    Ph.d.-studerende

    • Fedmeforskning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  272. Marek Prachar

    Erhvervs Ph.d studerende

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Erhvervs Ph.d studerende

    Person: VIP

  273. Anders Priemé

    Professor

    • Microbiology - Professor

    Person: VIP

  274. Alexander Prishchepov

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  275. Søren Præstholm

    specialkonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - specialkonsulent

    Person: TAP

  276. Kunli Qu

    Ph.d.-studerende

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  277. Sandra Raimundo

    Adjunkt

    • DARK - Adjunkt

    Person: VIP

  278. Morten Arendt Rasmussen

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  279. Sune Olander Rasmussen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  280. Fergal Patrick Rattray

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  281. Katherine Richardson

    Professor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Professor

    Person: VIP

  282. Erik A. Richter

    Sektionsleder, professor

    • Molekylær fysiologi - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  283. Lasse Riemann

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  284. Åsmund Rinnan

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  285. Jens Risbo

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  286. Anna Rogers

    Postdoc

    • SODAS - Postdoc
    • Copenhagen Center for Social Data Science (SODAS)

    Person: VIP

  287. Thomas Georg Roitsch

    Professor

    • Afgrødevidenskab - Professor

    Person: VIP

  288. Søren Rosendahl

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  289. Kathrin Rousk

    Tenure track adjunkt

    • Terrestrial Ecology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  290. Jorge Ruiz Carrascal

    adjungeret professor

    • Design and Consumer Behavior - adjungeret professor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  291. Camilla Østerberg Rump

    Lektor

    Person: VIP

  292. Olof Ryding

    Samlingsmedarbejder

    • Forskning og samlinger - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  293. Knud Eske Ryom

    Censor

    • Undervisning - Censor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  294. Mikael Rørdam

    Viceinstitutleder, professor

    Person: VIP

  295. Karoline Sandby

    Ph.d. stipendiat

    • Fedmeforskning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  296. Antoine Savine

    Gæsteforelæser

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  297. Charlotte Vinther Schmidt

    Postdoc

    • Design and Consumer Behavior - Postdoc

    Person: VIP

  298. Inger Kappel Schmidt

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  299. Hannes Schroeder

    Lektor

    • Section for Evolutionary Genomics - Lektor

    Person: VIP

  300. Ane Elise Schrøder

    Ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  301. Guy Schurgers

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  302. Ole Seberg

    Sektionsleder

    • Forskning og samlinger - Sektionsleder

    Person: VIP

  303. Raghavendra Selvan

    Adjunkt

    • Machine Learning - Adjunkt

    Person: VIP

  304. Jonathan Z. Shik

    Adjunkt

    • Ecology and Evolution - Adjunkt

    Person: VIP

  305. Henrik Siegumfeldt

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  306. Charlotte Sigsgaard

    Akademisk medarbejder FU

    • Geografi - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  307. Tor Ivan Simonsen

    Ph.d. stipendiat

    • Skov, natur og biomasse - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  308. Leif Horsfelt Skibsted

    Professor emeritus.

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor emeritus.

    Person: VIP

  309. Simon Skov

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  310. Hans Skov-Petersen

    Professor

    Person: VIP

  311. David Glavind Skovmand

    Lektor/Studieleder

    Person: VIP

  312. Christine Benna Skytt-Larsen

    Tenure Track Adjunkt

    • Geografi - Tenure Track Adjunkt

    Person: VIP

  313. Daniel Spikol

    Lektor

    • Machine Learning - Lektor

    Person: VIP

  314. Jon Sporring

    Professor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Professor

    Person: VIP

  315. Jan Stanstrup

    Adjunkt

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Adjunkt

    Person: VIP

  316. Vincent Steffan

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  317. John Fleng Steffensen

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  318. Mogens Steffensen

    Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  319. Reinhard Stelter

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  320. Ulrika K. Stigsdotter

    Professor MSO

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor MSO

    Person: VIP

  321. Svend Stouge

    Professor emeritus

    • Forskning og samlinger - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  322. Jan Støvring

    Senior forskningskonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Senior forskningskonsulent

    Person: TAP

  323. Charlotte Svendler Nielsen

    Lektor

    • Idræt, individ & samfund - Lektor

    Person: VIP

  324. Espen Bing Svendsen

    Ph.d.-studerende

    • Geologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  325. Sine Lo Svenningsen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  326. Janelle Marie Sylvester

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  327. Kristoffer Szilas

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  328. Nina Søager

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  329. Jan Sølberg

    Lektor

    Person: VIP

  330. Anders Søndberg Sørensen

    Professor

    • Kvanteoptik - Professor

    Person: VIP

  331. Klavs Martin Sørensen

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  332. Michael Sørensen

    Institutleder, professor

    Person: TAP

  333. Søren Johannes Sørensen

    Professor

    • Microbiology - Professor

    Person: VIP

  334. Håkan Torbern Tagesson

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  335. Yinqi Tang

    Ph.d. stipendiat

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  336. Azeem Tariq

    Postdoc

    • Plante- og Jordvidenskab - Postdoc

    Person: VIP

  337. Inge Tetens

    Professor

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor

    Person: VIP

  338. Jan Westenkær Thomsen

    Institutleder

    • Administrationen - Institutleder

    Person: TAP

  339. Michael Kirkedal Thomsen

    Lektor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Lektor

    Person: VIP

  340. Genevieve Thon

    Lektor

    • Functional genomics - Lektor

    Person: VIP

  341. Anders Thorup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  342. Emil Engelund Thybring

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  343. Anne Tietjen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  344. Ekin Tilic

    Postdoc

    • Marine Biological Section - Postdoc

    Person: VIP

  345. Marie Katrine Traun

    Ph.d. stipendiat

    • Earth System Science Center - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  346. Katerina Trepekli

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc
    • Machine Learning - Postdoc

    Person: VIP

  347. Anders P. Tøttrup

    Vicemuseumschef

    • Forskning og samlinger - Vicemuseumschef

    Person: VIP

  348. Lars Ulriksen

    Professor

    Person: VIP

  349. Francesco Maria Valentino

    Adjunkt

    • The Cosmic Dawn Center - Adjunkt

    Person: VIP

  350. Thibaux Firmin F Van der Stede

    Ph.d.-studerende

    • Integrativ Fysiologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  351. Marcos Antonio Vaz Salles

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  352. Natalia Vazquez Manjarrez

    Postdoc

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Postdoc

    Person: VIP

  353. Henrik Vejre

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  354. Marianne Vestergaard

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  355. Nanna Viereck

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  356. Ma. Eliza Jucar Villarino

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  357. Jeppe Vinther

    Lektor

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Lektor

    Person: VIP

  358. Finn Kvist Vogensen

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  359. Katarzyna Wac

    Professor

    • Software, Data, People & Society - Professor

    Person: VIP

  360. Anne Margrethe Wagner

    Tenure track adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  361. Tod Waight

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  362. Yinliu Wang

    Gæste ph.d. studerende

    • Terrestrial Ecology - Gæste ph.d. studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  363. Jacob Weiner

    Professor

    • SOBI - Professor

    Person: VIP

  364. Daniel Kim Peel Wielandt

    Adjunkt

    • Forskning og samlinger - Adjunkt

    Person: VIP

  365. Carl Winsløw

    Professor

    Person: VIP

  366. Jørgen Wojtaszewski

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  367. Cedric Folkert Julien Woudstra

    Postdoc

    • Sektion, Food Safety and Zoonoses - Postdoc

    Person: VIP

  368. Sandra Stolzenbach Wæhrens

    Adjunkt

    • Design and Consumer Behavior - Adjunkt

    Person: VIP

  369. Stefania Xella

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  370. Hao Xia

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  371. Deyang Xu

    Adjunkt

    • Molekylær Plantebiologi - Adjunkt

    Person: VIP

  372. Yang Xu

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  373. Gaoyuan Yang

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  374. Zhuofeng Yu

    Ingen titel

    • Microbiology - Ingen titel

    Person: VIP

  375. YONG ZHANG

    Tenure track adjunkt

    • Functional genomics - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  376. Guojie Zhang

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  377. Marleen de Bruijne

    Professor

    Person: VIP

  378. Thomas van Gemert

    Ph.d. stipendiat

    • Human-Centred Computing - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  379. Franciscus Winfried J van der Berg

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  380. Vibe Hallundbæk Østergaard

    Lektor

    • Functional genomics - Lektor

    Person: VIP